Вегето-судинна дистонія
симптоми, методи лікування ВСД
За своєю суттю вегето-судинна дистонія є симптомокомлекс, який можна охарактеризувати як прояв різноманітних вегетативних порушень функцій серцево-судинної чи любої іншої системи організму. ВСД може проявлятися при таких захворюваннях, як вогнищеві інфекції, остеохондроз, алергічні реакції, хвороби деяких внутрішніх органів, гіподинамія і так далі. Нерідко ВСД має психогенне походження.
Симптоми ВСД
Ключова клінічна особливість ВСД – наявність у пацієнтів наступних симптомів:
- Астенія;
- Розлади невротичного характеру;
- Головні болі;
- Тремтіння в кінцівках;
- Розлади з боку серцево-судиної чи дихальної системи, з боку шлунково-кишкового тракту, які не обумовлені соматичними хворобами.
Для ВСД характерні прискорене серцебиття, блідість шкіри і підвищений кров’яний тиск. Пацієнти відчувають тремтіння і відчуття страху, стають тривожними. В окремих випадках можуть частішати головні болі, з’являються хворобливі відчуття в області серцевого м’яза, в деяких випадках збільшується температура тіла.
При ваготонії виникає уповільнене серцебиття, дихання стає утрудненим, шкірні покриви червоніють. У пацієнта з’являється відчуття жару в області голови, задуха. У деяких випадках це може супроводжуватися нудотою, відчуттям слабкості і запамороченням. Пульс при таких кризах може становити 50 ударів в хвилину.
Крім того, пацієнти часто скаржаться і на порушення з боку психіки (мова йде про емоційну лабільність, схильність до плаксивості, безсоння, постійне почуття тривоги). Хворі схильні до неадекватної самокритики, а також до нерішучості. Для ВСД характерний також синдром порушень, пов’язаних з адаптацією: пацієнти швидко втомлюються, погано переносять фізичні і психологічні навантаження, відчувають залежність від погодних явищ. При синдромі нейрогастрального типу хворі можуть скаржитися на біль в шлунку і проблеми зі стільцем.
Лікування вегето-судинної дистонії (ВСД)
При лікуванні дистонії існують два підходи: усунення загальних патологій, тобто усунення захворювань, при яких виникає вегетосудинна дистонія, а також індивідуальна терапія певних синдромів.
Лікування етіотропного типу має проходити на ранніх етапах розвитку хвороби. Якщо на хворого впливають умови психологічного характеру, необхідно по можливості уникати різних стресових ситуацій (важливо налагодити стосунки в родині, запобігти конфліктні ситуації в армії і т.д.).
У деяких випадках лікар може призначити психотропні середники, які роблять серйозний вплив на серцево-судинну діяльність і дають знеболюючий ефект, зменшують відчуття тривожності і знімають емоційну напруженість.
Лікування ВСД має носити комплексний характер. Саме тому вельми ефективний вплив надають фізіотерапія, масаж, лікувальні водні процедури. Пацієнт повинен вести здоровий спосіб життя, по можливості позбутися згубних звичок, дотримуватися лікувального харчування (зокрема, необхідно обмежити вживання міцного чаю і кави). Буде незайвим пройти курс лікувальної фізкультури та дихальної гімнастики.
При деяких формах дистонії (наприклад, при порушеннях ортостатического характеру) фахівець може призначити адаптогени, які тонізують організм (мова йде про такі засоби, як настойка женьшеню або лимонника). Тривалість такого лікування становить місяць.