Панічні атаки
причини, симптоми, лікування панічних атак
Панічна атака зустрічається в популяції, за різними даними, в 1,5-3,5% випадків. Жінки хворіють в два рази частіше. В основному до цього захворювання схильні молоді, соціально активні люди. Остання обставина надає цьому захворюванню високу соціальну значущість, оскільки хворі часто випадають з активного соціального життя, змушені змінювати роботу, що неодмінно позначається на добробуті як окремого індивіда і його сім’ї, так і суспільства в цілому.
Основні симптоми: • раптове виникнення серцебиття, • болі за грудиною, • відчуття задухи, • нудота і відчуття нереальності (деперсоналізація або дереалізація) • страх померти, втратити контроль над собою або зійти з розуму. Панічні атаки входять в рубрику «Панічний розлад (епізодична пароксизмальна тривога)»
Панічний розлад діагностується в разі, якщо протягом місяця або більше панічні атаки супроводжуються такими симптомами: • Панічні атаки виникають повторно. • має місце постійна стурбованість з приводу можливого повторення атак; • заклопотаність з приводу загрозливих наслідків панічної атаки (інфаркт, інсульт, можлива втрата свідомості і ін.); • Суттєві зміни поведінки, пов’язані з атаками. • Виникнення панічних атак не обумовлено безпосереднім фізіологічним впливом будь-яких речовин (наприклад, лікарської залежністю, прийомом лікарських препаратів) або соматичними захворюваннями (наприклад, тиреотоксикозом).
Панічна атака триває кілька хвилин. Симптоми наростають, а потім також плавно знижуються, після чого настає слабкість, млявість, розбитість. Виразність симптоматики у всіх різна. Часто панічні атаки з’являються на тлі депресії, і тоді лікування їх зовсім інше, ніж при ізольованому панічному розладі. Чітко зрозуміти, яка структура розладу і яке в зв’язку з цим слід приймати лікування, може тільки лікар.
Як лікувати панічний розлад
Перш за все потрібно правильно поставити діагноз. Потрібно обов’язково зрозуміти, у пацієнта ізольований панічний розлад або цілий букет супутніх захворювань, і панічні атаки – тільки частина загальної картини. Тому, прямуючи до лікаря, обов’язково зверніть свою увагу на те, який діагноз ставить лікар, що він ще знайшов. Попросіть його пояснити ваш стан і розпитайте, яка в зв’язку з цим тактика лікування.
Лікування повинно призначатися, виходячи з того, які виявлені розлади, який розлад провідний, а який – другорядний.
Якщо панічний розлад ізольований, ніяких супутніх захворювань немає, то можливо піти двома шляхами:
- купувати (обірвати) панічну атаку, що розвивається
- попереджати панічну атаку.
І в тій, і в іншій стратегії є свої плюси і мінуси. Вибирати оптимальний шлях слід спільно з лікарем. Зазвичай в першому випадку застосовуються транквілізатори бензодіазепінового ряду. Вони ж, у поєднанні, наприклад, з антидепресантами застосовуються і для попередження панічних атак. Але, слід пам’ятати, що все суто індивідуально, і схема лікування повинна підбиратися під кожен конкретний випадок.
Хороший ефект в лікуванні досягається поєднанням лікарської терапії та психотерапії.